Zakup upragnionej nieruchomości.
Jak spełnić swoje marzenie i kupić pierwsze mieszkanie taniej?

Zakup upragnionej nieruchomości. Jak spełnić swoje marzenie i kupić pierwsze mieszkanie taniej?

 

O zakupie mieszkania zwykło się mówić, że to inwestycja na lata. W jaką nieruchomość zainwestować, by mieć poczucie, że dokonało się właściwej decyzji? Wszystko zależy od tego, jakiego mieszkania szukamy. Jeśli poszukujemy mieszkania dla siebie i jest to nasza pierwsza tak poważna transakcja w życiu, warto zastanowić się nad źródłami potencjalnych oszczędności. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup lokalu od dewelopera?


Gdzie szukać oszczędności podczas zakupu nieruchomości

 

Gotów, by zapłacić gotówką?

 

Korzystne oferty trafiają się tym, którzy mogą zaoferować coś dodatkowego. Im większym wkładem własnym dysponujemy, tym większe mamy szanse podczas negocjacji z deweloperem. Dodatkowy upust w zamian za sprawną i szybką finalizację transakcji? W końcu czas to pieniądz! Klienci, którzy są w stanie od razu wyłożyć całą kwotę, oszczędzają także więcej w ostatecznym rozrachunku, ponieważ nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z kredytem.

Oszczędność masz w gratisie

 

Aby zachęcić swoimi inwestycjami potencjalnych kupujących, deweloperzy kuszą ofertami promocyjnymi. Grill w prezencie dla zdecydowanych na zakup kilkusetmetrowego apartamentu na ostatnim piętrze. Bon do sklepu z wyposażeniem wnętrz dla pierwszych 50 osób, które postanowią zakupić mieszkania na ekskluzywnym osiedlu pod miastem. Darmowa konsultacja z projektantem wnętrz i projekt wybranego pomieszczenia w cenie nieruchomości. Bywa, że sprzedający są w stanie sprezentować nam miejsce postojowe – wyceniane na kilkadziesiąt tysięcy złotych – lub znacznie obniżyć jego cenę.Wszystkie te dodatkowe oferty pozwalają ograniczyć wydatki, których podczas zakupu mieszkania nie brakuje. Jeśli jesteśmy w stanie sprawnie wynegocjować gratis, w portfelu zostanie nam więcej pieniędzy.

 

Co wynegocjujesz, to Twoje

 

Negocjować można nie tylko z deweloperem. Jeśli zależy nam na ograniczeniu dodatkowych kosztów, możemy zrezygnować z części usług, np. z przygotowywania notarialnej formy umowy przedwstępnej lub uzgodnić niższą stawkę taksy notarialnej. Jeśli mieszkania nie szukamy na własną rękę, możemy pertraktować z pośrednikiem jego prowizję. W przypadku zakupu prosto od dewelopera nie dotyczy nas zarówno problem dodatkowych opłat dla agenta nieruchomości, jak i podatku od czynności cywilnoprawnych (PPC). Pamiętajmy także, że ceny podawane w ogłoszeniach rzadko kiedy są sztywnymi ofertami. Pracownicy biur sprzedaży zazwyczaj są w stanie je obniżyć, dlatego nie warto się zniechęcać się wstępną propozycją, zamieszczaną w prospektach i na stronach internetowych inwestycji. Ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić spore kwoty podczas zakupu mieszkania, są także licytacje nieruchomości. Nie dotyczą one tylko rynku wtórnego. Platforma www.QuickDeal24.pl pozwala licytować on-line atrakcyjne nieruchomości prosto od deweloperów.

 

To bezpieczne rozwiązanie, oferujące projekty z portfolio znanych i zaufanych firm. W przypadku wygranej licytacji wpłacone wadium zostaje przekazane bezpośrednio sprzedającemu i zaliczane jest na poczet opłaty rezerwacyjnej. Jeśli kupujący chce posiłkować się kredytem, ale spotka się z odmową w 3 bankach, kaucja zostaje zwrócona, a transakcja nie dochodzi do skutku. W przypadku pozytywnej weryfikacji kredytowej dalsze kroki i proces zakupu są dokładnie takie same, jak w przypadku tradycyjnego zakupu nieruchomości. Ile możemy zaoszczędzić w przypadku takiej licytacji? Nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

I jeszcze kwestia gustu

 

Z osobistymi preferencjami trudno dyskutować. Warto jednak wiedzieć – szczególnie w przypadku, gdy po raz pierwszy stykamy się z tematem zakupu nieruchomości – że pewne upodobania, lub ich brak, mogą wpłynąć na wartość mieszkania. Konkurencyjne ceny dotyczą zazwyczaj inwestycji o większych powierzchniach, często znajdujących się w konkretnej lokalizacji, zarówno miasta, jak i budynku. O wartości czterech kątów może także zadecydować rozkład mieszkania, jego kształt i potencjalna ustawność. Kupując lokal na poddaszu warto kierować się nie tylko powierzchnią liczoną “po podłodze”, ale również tzw. “powierzchnią użytkową”. To, co dla jednych jest mankamentem, dla innych może być doskonałym rozwiązaniem.

 

Ceny na rynku nieruchomości wynikają z różnych czynników. Im lepiej uda nam się zrozumieć złożoność tego tematu, tym sprawniej pójdzie nam znalezienie, a następnie wynegocjowanie, wymarzonego lokum.

 

Zastosowanie nowej formy sprzedaży mieszkań w systemie licytacyjnym umożliwia weryfikację oferowanej ceny wyjściowej. Jest to rozwiązanie zarówno na czas obecnej sytuacji związanej z przestojem rynku, a także w momencie, gdy kryzys minie
- Wiesław Rychlik - prezes zarządu Emmerson Lumico

„Pracując nad naszym projektem tworzyliśmy narzędzie na czas kryzysu, ale nikt nie sądził, że ta sytuacja zaskoczy nas tak szybko. Polski rynek mieszkaniowy mogą czekać trudne chwile, a QuickDeal24 jest realną pomocą – tu i teraz, oferując możliwość zakupu nieruchomości w realnym czasie z dowolnego miejsca na globie.”

- Krzysztof Czwartkiewicz - właściciel serwisu QuickDeal24
Z jednej strony prognozuje się spadek popytu na mieszkania z powodu niskich płac i braku pracy, czy uwolnienie wolnych zasobów w obszarze mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, z drugiej strony lokowanie kapitału w nieruchomości może stać się źródłem bezpiecznego inwestowania pieniędzy w czasach gorszej koniunktury.
- Paulina Jońca - dział badań i analiz Emmerson Lumico